EU štítky u pneumatik

Již od 1.11. 2012 musí být EU štítek dostupný a zobrazovaný na všech nových pneumatikáchprodávaných v EU.

Cílem EU štítku je poskytnout zákazníkům standardizované informace o výkonnosti pneumatiky - spotřebě paliva, přilnavosti za mokra a vnějším hluku odvalování, které jim pomohou při nákupu nové pneumatiky.

Co je na EU štítku:

Valivý odpor - 7 tříd od G (nejhorší) do A (nejúspornější). Valivý odpor má vliv na spotřebu paliva. Může se lišit podle typu vozidel a jízdních podmínek

Přilnavost za mokra - 7 tříd od G (nejdelší brzdná dráha) do A (nejkratší brzdná dráha). Brzdná dráha se bude lišit podle typu vozidla a aktuálních jízdních podmínek, ale v případě plného brždění může být skutečný rozdíl v brzdné dráze mezi pneu třídy G a pneu třídy A až 30% (např. u nákladního vozidla jedoucí rychlostí 80 km/h může být rozdíl v brzdné dráze až 22 m).

Hlučnost pneu - kromě uvedení skutečné hodnoty hluku v decibelech dB, doplňkový piktogram zobrazuje zda vnější hluk je nad požadovaným EU limitem ( 3 černé čárky = hlučnější pneu), 0-3 dB pod zákonným limitem (2 černé čárky = průměrná hlučnost pneu) nebo více než 3 dB pod zákonným limitem (1 černá čárka = nízká hlučnost pneu)

CB71

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.