Stáří a životnost pneumatiky

Stáří pneumatik je poslední roky velmi žhavým tématem. Maximální stáří pneumatik se uvádí 10 let od data jejich výroby. Po uplynutí této doby ztrácí pneumatiky své jízdní vlastnosti a je vhodné je vyměnit za nové.

Oficiální vyjádření vydalo několik výrobců, např. Michelin a Goodyear. Z jejich posledního oficiálního vyjádření vyplývá, že při skladování stárnou pneumatiky 17× pomaleji než v provozu. Proč tedy takový poprask majitelů vozidel, kteří stále žádají co nejčerstvější datum výroby u pneumatik?

Někteří přepravci odmítají kupovat pneumatiky staré rok, dva nebo tři. K tomu ale není žádný důvod. Neexistují vědecká nebo technická data, na jejichž základě by bylo možné určit jakoukoli minimální či maximální životnost. Na stárnutí pneumatik se největší mírou podílí UV záření. Výrobci a prodejci pneumatik proto kladou značný důraz na kvalitu skladování. Pneumatiky uskladněné za kvalitních podmínek stárnou 17× pomaleji než při užívání.

Rychlost stárnutí v provozu odpovídá poměru: 1 rok skladování = 3 týdny užívání

Od okamžiku kdy namontujete nové pneumatiky na vozidlo, rozbíhá se jejich proces stárnutí a to pravidelným vystavením UV záření. Jejich životnost bude závislá na Vašem přístupu k nim a především na pečlivosti údržby a jejich správném provozování.

Jak poznáte datum výroby?

Datum výroby pneumatiky najdete na jejím boku za zkratkou DOT. První dvě číslice označují týden výroby, druhá dvojice označuje rok. Například pneumatika s označením DOT 0319 byla vyrobeny ve třetím týdnu roku 2019.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.